Najnowsze technologie wykorzystywane w piłce nożnej

(06.12.2024)

Piłka nożna jest sportem z bardzo długą historią. Już starożytni Rzymianie czy Chińczycy mieli swoje odmiany tego sportu. Od tego czasu przeszedł on wiele zmian, niezmienna zostaje tylko podstawowa zasada – dwie drużyny walczą przeciwko sobie, żeby umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Jednak ogromna ilość aspektów powiązanych z tą grą zmieniła się na przestrzeni lat. Lepsze treningi, lepszy sprzęt – wszystko po to, żeby rozgrywka była jeszcze szybsza, jeszcze lepsza i bardziej pasjonująca. Technologia wkroczyła w świat piłki nożnej i zmieniła go na zawsze.

Najnowsze technologie wykorzystywane w piłce nożnej


Technologia w służbie sędziów

Jedną z najważniejszych rzeczy w takim sporcie jak piłka nożna są na pewno zasady. Od tego jak dokładnie swoją pracę wykonują sędziowie, zależy bardzo wiele. Jedna pomyłka może przekreślić szanse którejś z drużyn na wygranie meczu i awans w dalszych rozgrywkach. Kiedyś sędziowie byli zdani tylko na własny zmysł wzroku i refleks, a jak wiadomo – nikt nie jest nieomylny. Zdarzały się kontrowersyjne sytuacje, w których decyzja sędziego, przez wielu uważana ze błędną, wpływała na losy całego meczu. Dziś z pomocą sędziom przychodzi technologia, która na wiele sposobów pozwala dokładniej określić, co się dzieje z piłką i piłkarzami w trakcie rozgrywki.

Przykładem tego jest technologia goal-line, czyli GLT, opracowana przez firmę Goal Control z Niemiec. Podstawą tego systemu jest 14 kamer umieszczonych w różnych miejscach stadionu i śledzących na bieżąco ruch piłki po boisku. Ich cyfrowa dokładność pozwala na bardzo szczegółowe określenie pozycji piłki w każdym momencie. Drugi element technologii GLT to chip, znajdujący się we wnętrzu piłki, dzięki czemu jej położenie jest monitorowane jeszcze dokładniej. Obraz z kamer i dane z chipa, przekazywane są do komputera, który generuje trójwymiarowy obraz boiska i odbywającej się na nim gry. W momencie kiedy piłka przekracza linię bramkową, sędzia otrzymuje powiadomienie na swego rodzaju smartwatch o tym, że gol padł.

Kolejny istotny element wspierający pracę sędziego, to Video Assistant Referee, czyli VAR. Jest on również oparty na systemie kamer śledzących i nagrywających rozgrywający się mecz. Część z tych kamer nagrywa akcję w zwolnionym tempie, co przydaje się na przykład podczas konieczności odtworzenia powtórki akcji. Powtórki te wykorzystuje się, by potwierdzić:

  • przyznanie czerwonej kartki
  • zdobycie gola
  • sprawdzenie, czy właściwy gracz ma zostać ukarany kartką
  • określenie rzutu karnego

Obraz z wszystkich kamer, przekazywany jest do miejsca, w którym znajdują się wideo asystenci sędziego. Każdy z asystentów skupia się na innym elemencie rozgrywki i przekazuje na bieżąco dane na ten temat do głównego sędziego, używając do tego elektronicznego systemu radiowego.

Również oparta na systemie bardzo dokładnych kamer jest półautomatyczna technologia spalonego. Kilkanaście kamer śledzi piłkarzy, każdemu z nich przypisując indywidualne punkty śledzenia na jego ciele. Na tej podstawie określana jest bardzo dokładna pozycja piłkarzy, ich kończyn, co wykorzystywane jest do wykrywania spalonych.

Dane z tych wszystkich systemów kamer, przekazywane są też różnym specjalistom i analitykom. Dokonują oni na ich podstawie analizy poszczególnych graczy jak i całej drużyny, analiz drużyn przeciwnych przed nadchodzącymi meczami i innych. Obecnie każdy szanujący się klub piłkarski zatrudnia analityka, który – na równi z trenerem – jest odpowiedzialny za rozwój i strategię drużyny.

Technologia dla piłkarzy

Rozwój technologiczny, pomaga też piłkarzom. Zarówno podczas gry jak i podczas treningów. Bardzo duży wpływ na samą grę mają akcesoria piłkarskie. Elementy takie jak maty treningowe, bramki trigoal, spadochrony do biegania – to wszystko odgrywa kluczową rolę w rozwoju piłkarzy.

Jednym z najistotniejszych elementów stroju piłkarza, są jego buty. Używa się lżejszych, bardziej wytrzymałych materiałów i butów lepiej dopasowujących się do nogi gracza co pomaga piłkarzom w osiąganiu jeszcze lepszych wyników. Do tego chipy znajdujące się wewnątrz butów, pozwalają analizować aktywność piłkarza i odpowiednio modyfikować jego trening lub grę w trakcie meczu. Wykorzystywane do tego są też koszulki z czujnikami lub czujniki montowane na piszczelach graczy. Piłkarze najlepszych klubów mogą korzystać też ze specjalnych, technologicznie wzbogaconych boisk do treningu. Oprócz wszelkiej maści czujników zawierają one wyrzutnie piłek i podświetlające się bramki. Piłkarz musi odpowiednio szybko zareagować na piłki lecące ku niemu z różnych stron i strzelić do podświetlonej akurat bramki. Uczy to precyzji, refleksu i techniki.

Oczywiście mówiąc o piłce nożnej, nie można pominąć najważniejszego elementu, czyli piłki. Od piłek dla początkujących, po profesjonalne piłki meczowe – to najbardziej istotny element treningu. Tu też technologia przychodzi z pomocą, w postaci tzw. smart piłek, czyli zawierających w sobie chip. Pozwala on zbierać dane o strzałach czy podaniach graczy, jak i mierzyć ich siłę.

Technologia pomaga też dbać o bezpieczeństwo na stadionach czy ulepszać same stadiony, by jak najlepiej służyły fanom tego wspaniałego sportu. Widzicie więc, jak wiele dla piłki nożnej robi technologia, a wszystko po to byśmy mogli jeszcze bardziej cieszyć się, oglądając mecze.