Jak zostać profesjonalnym piłkarzem?

(06.12.2024)

Wiemy wszyscy, jak popularnym sportem jest piłka nożna. Ponad połowa świata kibicuje, oglądając mecze, rozgrywki lig krajowych czy mistrzostwa świata. Ponad 3.5 miliarda osób! Najlepsi zawodnicy stają się niemalże kultowymi postaciami, dorównując sławą gwiazdom Hollywood czy największym piosenkarzom. Nic dziwnego, że wiele młodych chłopców i dziewczynek, chce zdobyć taką popularność i umiejętności. Co trzeba zrobić, żeby zostać piłkarzem?

Jak zostać profesjonalnym piłkarzem?


Jak zostać piłkarzem

Oglądając mecze w telewizji, z rodzicami, a potem grając z kolegami w szkole podczas zajęć wychowania fizycznego, albo po szkole na osiedlowym boisku, niejeden mały chłopiec myśli sobie „Chciałbym zostać piłkarzem”. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie jest to wyłącznie kariera zarezerwowana wyłącznie dla chłopców. Istnieją profesjonalne kluby i ligi dla dziewczynek, a Fifa od wielu lat organizuje mistrzostwa świata drużyn kobiecych. Tak więc niezależnie od płci, można realizować swój sen o karierze profesjonalnego gracza w piłkę nożną. Ale jak wcześnie trzeba zacząć tę przygodę, żeby mieć szansę na start w prawdziwych ligach? Jak i gdzie trenować? Na jakich umiejętnościach się skupić? Jakiego sprzętu używać, by rozwijać te umiejętności? Jak zostać piłkarzem?

Jak w przypadku wielu innych karier, wymagających osiągnięcia niemalże perfekcji w konkretnej dziedzinie, tak samo w przypadku futbolu trening dziecka trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Już w wieku 3-4 lat, jeśli widzimy, że nasza pociecha wykazuje zainteresowanie tym sportem i dobrze radzi sobie z podstawowymi elementami związanymi z nim, jak sprawność ruchowa i koordynacja, powinniśmy pomyśleć o rozwijaniu ich. Oczywiście w tym wieku nie musi to być wymagający trening oparty na profesjonalnych wytycznych. Powinien być oparty na zabawie i przede wszystkim sprawiać przyjemność, żeby nie zniechęcić dziecka. Nie musi też być rozpoczęty aż tak wcześnie jak wyżej wymieniony wiek. Może to być trochę później, czy to w wieku 6 czy 9 lat. Po przekroczeniu 15 lat może być już trochę za późno na dobre wyszkolenie i rozwój fizyczny. Kiedy dziecko osiągnie odpowiedni wiek, rodzice powinni zdecydować się na wysłanie go do szkoły sportowej lub zapisanie do klubu piłkarskiego. Jeśli pociecha wykazuje zainteresowanie, zaangażowanie i talent w tej kwestii, to właśnie te miejsca pozwolą rozwinąć je do profesjonalnego poziomu. Niejednokrotnie też współpracują one z agencjami piłkarskimi zajmującymi się wyszukiwaniem wyjątkowo utalentowanych jednostek.

Wymagający reżim ćwiczeniowy niestety też nie jest dla każdego. Aby osiągnąć odpowiednią sprawność fizyczną, konieczne są intensywne treningi. Zwłaszcza połączenie ich z wymogiem ukończenia szkoły podstawowej, a potem średniej (które są wymagane, aby móc grać profesjonalnie) może być zbyt dużym obciążeniem dla niektórych młodych ludzi.

Co trzeba zrobić, żeby zostać piłkarzem?

Oczywiście sam trening to nie wszystko. Bardzo ważna jest dyscyplina i odpowiednie odżywianie. Właściwa dieta jest kluczowa dla zdrowego rozwoju organizmu i daje możliwość osiągania jeszcze lepszych wyników. Przywiązanie uwagi do szczegółów, jak regularność ćwiczeń, dbanie o regenerację organizmu w postaci wystarczającej ilości snu i odpowiedniego odpoczynku, regularne treningi nie tylko na boisku, ale i na siłowni – to wszystko niezbędne składowe drogi do tego jak zostać profesjonalnym piłkarzem. Oczywiście dobry trening, opiera się nie tylko na zaangażowaniu, ale na pomocach, których używamy. Konieczne w osiągnięciu najlepszych wyników są profesjonalne akcesoria treningowe, które pomogą wynieść umiejętności młodego zawodnika na kolejny poziom. Ale sam trening to nie wszystko, co trzeba zrobić, żeby zostać piłkarzem.

Poza sprawnością fizyczną bardzo ważna jest również sprawność psychiczna. Piłka nożna to bardzo wymagający sport pod tym względem. Aspirujący gracz musi być zdeterminowany, wytrzymały na presję i odporny na porażki. Musi też rozumieć, że futbol to gra zespołowa. Nikt sam nie pokona przeciwnej drużyny. Ważna jest więc zdolność do współpracy z kolegami z zespołu, wspólne stosowanie zaleceń i taktyk narzucanych przez trenera.

Oprócz odpowiednio ciężkiej pracy na treningach i pilnowaniu ważnych elementów życia młodego zawodnika poza nimi przyda się też odrobina szczęścia, aby został on zauważony przez odpowiednich ludzi, którzy popchną jego karierę na dalsze tory. Aby pomóc temu szczęściu, należy być proaktywnym. Pokazywanie się z jak najlepszej strony na boisku to tylko jeden element. Ważne jest, aby szukać okazji, na przykład przez startowanie w testach do innych klubów. Najlepszym narzędziem do tego jest oczywiście Internet i przeszukiwanie stron powiązanych z tą tematyką. I przez cały ten czas, podstawą działania są sumienne, regularne treningi. Podczas takich treningów i później, w trakcie zawodowej kariery, bardzo istotnym elementem jest odpowiednia odzież. Profesjonalna odzież piłkarska zapewniająca komfort, wygodę i dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego gracza.

Kiedy już uda się zwrócić uwagę właściwych osób i podpisać swój pierwszy kontrakt, daleko jeszcze do spoczęcia na laurach. Tak naprawdę jest to dopiero początek drogi. Drogi, która może zaprowadzić na najwspanialsze stadiony świata, aby przed tysiącami fanów futbolu pokazać efekty lat treningu i bezwarunkowego zaangażowania. W końcu ktoś musi zostać kolejnym Lewandowskim, prawda?