30 dni na zwrot
Bezpieczne płatności
Darmowa dostawa od 300 zł
Polski producent
Jaki jest rozmiar piłki nożnej?
Jaki jest rozmiar piłki nożnej?

 

Jaki jest rozmiar piłki nożnej?

Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejsza dyscyplina na całym świecie. Dzięki jej powszechności uprawiają ją miliardy ludzi, grając na różnych nawierzchniach - od trawy, poprzez halę czy beton, aż na piasku skończywszy. Czym jednak byłby futbol, gdyby nie piłki nożne, dzięki którym tak wielu z nas może cieszyć się najwspanialszym ze sportów? Czy wszystkie futbolówki zawsze są takie same? Czy możemy je jakoś rozróżnić? Jakie są najpopularniejsze rozmiary piłki nożnej? Przyglądamy się tej kwestii w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rozmiar piłki nożnej meczowej

Najpopularniejszą odmianą jest oczywiście trawiasta piłka nożna. Rozmiar piłki nożnej różnić może się jednak w przypadku oficjalnej futbolówki używanej do rozgrywania oficjalnych spotkań piłkarskich od tych, które wykorzystywane są do ćwiczeń. Na oficjalnych meczach mistrzostw świata, Europy, Ligi Mistrzów czy polskiej ekstraklasy zobaczymy seniorską piłkę o rozmiarze “5”. To zdecydowanie najczęściej wybierane piłki nożne. Oryginalne produkty dopuszczone do rozgrywek powinny spełniać dwa podstawowe wymogi, opisane w przepisach gry. Ich obwód nie może być większy niż 70 centymetrów oraz mniejszy niż 68 centymetrów, a waga musi zmieścić się w przedziale od 410 do 450 gramów.

Wyróżnić możemy też i mniejsze piłki, które wykorzystywane są do rozgrywek młodszych adeptów sztuki piłkarskiej. Piłki piłkarskie o rozmiarze “4” posłużą młodzikom w kategoriach wiekowych młodzika (U-13 i U-12), a także orlika (U-11 i U-10) oraz żaka (U-9 i U-8). Ta piłka waży od 360 do 390 gramów i ma obwód od 64 do 66 centymetrów. Piłki nożne w rozmiarze “3” to te, które warto dać skrzatom (U-7 i U-6). Polski Związek Piłki Nożnej pozwala wykorzystać je także w kategorii orlika i żaka. Ważą one pomiędzy 280 a 320 gramów i mają obwód od 60 do 62 centymetrów. Rozmiary piłki nożnej o wartościach “1” i “2” to najczęściej piłki kolekcjonerskie o wadze zbliżonej do 200 gramów.

Rozmiar piłki treningowej

Futbol to nie tylko mecze. To przede wszystkim ciężka praca na treningach. Piłki treningowe, które pozwalają szkolić się i rozwijać umiejętności nie zawsze są takie same jak te, które wykorzystywane są podczas spotkań. Trenerzy chętnie korzystają z mniejszych piłek, zwłaszcza tych w rozmiarze “4”. Łatwiej je kontrolować, są lżejsze, dzięki czemu usprawniają przyswajanie nowych elementów taktycznych i technicznych, które na początku mogłyby sprawić kłopoty w przypadku użycia piłek o rozmiarze “5”. Bez większych problemów znajdziemy jednak i piłki treningowe w największym rozmiarze. Z reguły korzystają z nich kluby niższych lig czy zwykli podwórkowi gracze. Nie muszą one posiadać specjalnych certyfikatów, w związku z tym konkurują ceną z oficjalnymi meczówkami.

Rozmiary piłki nożnej halowej

Futbolówki wykorzystywane do gry na hali w znaczny sposób odróżniają się od tych wykorzystywanych w klasycznej odmianie piłki nożnej. Są przede wszystkim nieco mniejsze od standardowych (ważą od 400 do 440 gramów, a ich obwód to od 62 do 64 centymetrów) i mają niższy poziom odbicia. Co to oznacza? Piłka halowa spadając z takiej samej wysokości co tradycyjna piłka odbije się niżej i słabiej oraz szybciej osiądzie na ziemi.

Regularnie grając w piłkę z pewnością usłyszymy także o piłce do beach soccera czy gry na betonie. Ta pierwsza ma podobne wymiary do standardowej futbolówki, jednak powietrze wypełniające ją ma niższe ciśnienie. Piłki do street soccera pokryte są z kolei materiałem odpornym na ścieranie, ale ich wymiary również są porównywalne z tradycyjnymi futbolówkami.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam wybrać odpowiedni rozmiar piłki, aby jeszcze pełniej cieszyć się grą! Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium