Najlepsza odzież piłkarska do letniego treningu i gry

(06.12.2024)

Lato nierozerwalnie kojarzy nam się z wakacjami, letnim wypoczynkiem, spotkaniami ze znajomymi i odpowiednią pogodą, która sprzyja uprawianiu sportu. To właśnie o tej porze roku zarówno młodzi chłopcy, jak i dorośli mężczyźni, ale także kobiety w różnym wieku, pojawiają się na boiskach piłkarskich, aby grać i trenować piłkę nożną. Jaka odzież piłkarska będzie najlepsza w okresie letnim? Odpowiadamy!

Najlepsza odzież piłkarska do letniego treningu i gry


Jaki wybrać strój piłkarski do treningu w okresie letnim?

Pierwszym kryterium, jakim powinniśmy kierować się wybierając stroje piłkarskie jest ich odpowiedni rozmiar. Wybierając zbyt małą odzież możemy być pewni tego, że w znaczącym stopniu będzie ona ograniczać nasze ruchy. Zmniejszenie mobilności i zwrotności jest ogromnym problemem na piłkarskim boisku. Co więcej, zbyt mała odzież piłkarska może obcierać spoconą skórę, powodując bolesne odparzenia. Zbyt duże ubrania piłkarskie również są problematyczne. Spadając gwarantują nam spory dyskomfort, a także ułatwiają rywalizację przeciwnikowi, który delikatnym pociągnięciem za nie może wytrącić nas z równowagi, odbierając możliwość perfekcyjnego opanowania piłki, celnego zagrania lub stanięcia oko w oko z bramkarzem rywali. Stroje piłkarskie do gry latem muszą być więc dobrane odpowiednio dla każdego użytkownika. Kupując nowy produkt należy spojrzeć dokładnie na wartości w tabeli rozmiarów i porównać je z wymiarami ubrań, które nosimy na co dzień.

Drugie kryterium to oczywiście materiał. Każdego dnia stawiamy raczej na bawełnianą czy lnianą odzież, odrzucając materiały syntetyczne czy poliestrowe, jednak stroje piłkarskie właśnie takie powinny być. Len jest delikatny i w kontakcie z przeciwnikiem szybko się zniszczy. Bawełna z kolei choć jest trwalszym materiałem, to bardzo dobrze pochłania wilgoć. Przez to, po kilkunastu minutach intensywnego treningu lub gry będzie cała mokra, a co za tym idzie - zbyt dokładnie przylegnie do ciała (klejąc się wręcz do niego), a także znacznie zwiększy swoją wagę, dokładając mięśniom zawodników dodatkowego obciążenia. Materiały syntetyczne, a w szczególności poliester, są zdecydowanie bardziej rozciągliwe, dzięki czemu nie niszczą się tak łatwo podczas agresywnej gry. Ich sporą wartością dodaną jest również fakt, że bez większych problemów odprowadzają wilgoć na zewnątrz. To sprawia, że nie stają się mokre w momencie wykonania kilku sprintów, a gra jest przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Na koniec dodajmy też, że materiały syntetyczne i poliester bardzo łatwo jest wyprać, szybko wysychają i dzięki temu po kilku godzinach znów są gotowe do użycia. To powoduje, że z jednego kompletu treningowego możemy skorzystać kilka razy w przeciągu tygodnia.

Ostatnim kryterium, na które zwrócą uwagę z pewnością kobiety, a także dzieci (choć z tego grona nie można wykluczyć wielu panów) jest barwa odzieży piłkarskiej. W dniu meczowym zobowiązani jesteśmy do gry w jednolitym stroju klubowym, jednak w trakcie treningu każdy może korzystać ze sprzętu, który najbardziej mu przypadnie do gustu, dobierając kolor stroju piłkarskiego do swojego wizerunku.

Stroje piłkarskie na lato

Jakie elementy składowe powinna mieć odzież każdego piłkarza, zarówno profesjonalisty, jak i amatora? Pierwszą pozycją obowiązkową jest oczywiście koszulka piłkarska. Latem zdecydowanie należy wybrać t-shirt z krótkim rękawem, co związane jest oczywiście z wysokimi temperaturami, które panują o tej porze roku. Koszulka piłkarska z krótkim rękawem zapewni nam komfort cieplny, przewiewność, a w słoneczny dzień również opaleniznę.

Kolejnym elementem stroju na trening latem są spodenki piłkarskie. Podobnie jak w przypadku koszulki, ta część garderoby warto, aby była krótka, kończąc się maksymalnie na wysokości kolana. Stroje piłkarskie składające się z długich spodni i bluzy muszą poczekać aż do jesieni, chyba że mowa o pozycji bramkarza. Zawodnicy strzegący piłkarskiej świątyni również latem często trenują w dłuższej odzieży, chroniąc przed otarciami kolana i łokcie.

Na koniec do torby treningowej powinniśmy zapakować ochraniacze, getry i obuwie piłkarskie. Getry to długa skarpeta, którą można podwinąć aż do kolana. Składa się ona z mieszanki poliestru, poliamidu i elastyny. Ich celem jest ochrona skóry nóg przed otarciami, a także utrzymywanie ochraniaczy piłkarskich, zabezpieczających piszczele przed groźnymi kontuzjami. Na lekki trening lub sportowy rozruch zamiast getrów można wybrać krótsze skarpety piłkarskie. Z kolei buty muszą zostać dopasowane do nawierzchni na której będziemy trenować lub rozgrywać mecz. Latem najczęściej będziemy mieli do czynienia ze standardowymi korkami, ale w swoim arsenale dobrze jest mieć też halówki oraz buty do gry na sztucznej nawierzchni.

Dobrze dobrana odzież piłkarska to niezwykle ważny element treningu każdego gracza - niezależnie czy amatora czy profesjonalisty. To ona poprawia komfort gry, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest nam zaprezentować pełnię swoich umiejętności. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi na temat jaka jest najlepsza odzież piłkarska do letniego treningu i gry pomogą Wam w wyborze stosownych produktów piłkarskich.