Ochraniacze piłkarskie - niezbędnik każdego piłkarza

(06.14.2024)

Wybór odpowiednich ochraniaczy nie jest aż taki prosty, jakby się mogło wydawać. Dlatego przychodzimy z pomocą i podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę.

Ochraniacze piłkarskie - niezbędnik każdego piłkarza


Na orliku ochraniacze piłkarskie może i nie są tak niezbędne, ale z pewnością lepiej je mieć niż nie mieć. Kolega z boiska raczej celowo nie będzie chciał nas sfaulować i raczej nie będzie bronił dostępu do bramki za wszelką cenę. W końcu to tylko luźna orlikowa gierka. Narażanie kogoś na poważną kontuzję nie ma sensu, bo może i uda się uratować jedną sytuację, ale za chwilę nie upilnuje się przeciwników przy kolejnych pięciu akcjach. W rozgrywkach ligowych trudno sobie wyobrazić grę bez ochraniaczy, zresztą przepisy jasno regulują - zawodnik w trakcie rozgrywania meczu musi mieć ubrane ochraniacze. Ci, którzy grają w niższych ligach jak A Klasa czy B Klasa i tak sobie nie wyobrażają gry bez nich. Nic w tym dziwnego, bo wciąż wielu piłkarzy w amatorskich rozgrywkach wykazuje predyspozycje do saneczkarstwa. 

Jak dobrać ochraniacze piłkarskie?

Przy wyborze ochraniaczy piłkarskich należy sobie odpowiedzieć na jedno, bardzo ważne pytanie. Które części ciała chcemy w szczególności chronić? Ochraniaczy na rynku nie brakuje. Głównie dzielą się one na dwa rodzaje. Jedne oferują nam zabezpieczenie goleni i kostek, inne tylko goleni. Te pierwsze są jednak już coraz rzadziej spotykane. Producenci sprzętu piłkarskiego dbają o to, by rozwijać swoje produkty. Piłkarzom ogromnie zależy na komforcie podczas treningu lub meczu, toteż dodatkowe usztywnienie w kostkach nie każdemu odpowiada. Natomiast takie rozwiązanie może okazać się niezastąpione dla kogoś, kto jest bardzo podatny na kontuzje stawu skokowego.

Zina idzie z duchem czasu i stawia na nowoczesność i wygodę. Ochraniacze na piszczele piłkarskie SPIDER, które są dostępne w naszej ofercie chronią tylko golenie. Swoje zadanie spełniają bardzo dobrze, a to wszystko dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów. Model SPIDER doskonale radzi sobie w warunkach meczowych i świetnie amortyzuje nie tylko mocne uderzenia piłką. W przypadku faulu znacząco niwelują ból, choć mamy nadzieję, że nie będziecie musieli się o tym przekonywać. W efekcie możemy szybko zebrać się do kupy po nieprzyjemnym starciu i wrócić do aktywnej rywalizacji. Chyba że zależy nam na ukradzeniu kilku sekund, bo sytuacja tego wymaga. Wtedy może boleć trochę dłużej. Nikt przecież tego nie sprawdzi...

Rozmiary ochraniaczy piłkarskich

Rozmiarówka w przypadku ochraniaczy może wprowadzić w niemałe zakłopotanie. Rozmiary zazwyczaj podane są w sposób identyczny do tego, jak oznaczana jest odzież. W związku z czym pojawia się pytanie - jak dobrać rozmiar ochraniaczy piłkarskich, żeby były najzwyczajniej w świecie dobre? Wbrew pozorom wcale nie jest to zadanie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Rozmiar należy dopasować mniej więcej do swojego wzrostu. I tak rozmiar M będzie idealny dla osób mających pomiędzy 140 a 160 centymetrów, a na przykład rozmiar XS będzie przeznaczony dla dzieci niższych niż 120 centymetrów. Może się zdarzyć, że dojdzie do sytuacji, kiedy dany rozmiar jednak nam nie pasuje i ochraniacze są zbyt luźne w getrze. Wówczas możemy spróbować dopasować inny rozmiar, mniejszy lub większy, w zależności od potrzeb. Jeśli problem dalej będzie występował, to z pomocą przyjdą popularne piłkarskie tejpy, które można owinąć wokół getry i w ten sposób ustabilizować nasze ochraniacze. Wielu zawodowych piłkarzy właśnie tak usztywnia ochraniacze. Należy tu pamiętać o tym, aby nie ściskać nogi zbyt mocno, bo wpłynie to negatywnie na krążenie krwi i zrobimy sobie krzywdę w trakcie wysiłku.

Ochraniacze piłkarskie - jak zakładać?

Tutaj sprawa jest naprawdę banalnie prosta, szybko załapiecie ten proces i będziecie mogli śmiało udzielać wsparcia kolegom, gdy zapytają - jak założyć ochraniacze piłkarskie? Kiedy mamy już ubrane i zawiązane buty i getry nie pozostaje nam nic innego, jak zsunąć getry najniżej jak to możliwe. Następnie umieszczamy ochraniacze w dolnej części nóg, tak aby wsunąć je delikatnie pod getry, a następnie zaciągamy getry do góry. Gdybyście poczuli, że ochraniacze są zbyt luźno możecie spróbować jeszcze wsunąć rękę pod getrę, aby ustawić je do pozycji idealnej. Jeśli to nie pomoże, to usztywnijcie je wspomnianymi wyżej tejpami.

Jak czyścić ochraniacze piłkarskie?

Parafrazując znaną piosenkę z czasów szkolnych - “Gąbka, mydło, ciepła woda. Tak się zaczyna piłkarska przygoda” - tyle i aż tyle. Nie próbujcie prać ochraniaczy w pralce, bo ulegną zniszczeniu. Po każdej grze wystarczy je umyć pod bieżącą wodą z użyciem mydła lub proszku do prania i wyszorować gąbką. Następnie pozostawiamy je w neutralnym miejscu do wyschnięcia. Suszenia ochraniaczy piłkarskich na kaloryferze lub innym urządzeniu generującym ciepło zdecydowanie odradzamy. To również może spowodować uszkodzenie ochraniaczy, a tego byśmy nie chcieli.

I to wszystko, jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą ochraniaczy do piłki nożnej oraz ich doboru i konserwacji. Mamy nadzieję, że nie będziecie musieli przekonywać się o niezbędności ochraniaczy podczas meczu i ominą Was wszelkie kontuzje. Po więcej przydatnych akcesoriów piłkarskich zapraszamy tutaj.