Czy treningi piłki nożnej dla dzieci to dobry pomysł?

(06.12.2024)

W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają nowe akademie piłkarskie, które mają jeden cel – szkolić młodych adeptów futbolu. Oczywiście, droga od początkującego do wielkiej gwiazdy jest wyboista i z pewnością nie jest pisana wszystkim, ale trening piłkarski dla dzieci służy nie tylko ich rozwojowi sportowemu. Dlatego dziś odpowiemy sobie na pytanie...

Piłka nożna a rozwój dziecka. Czy treningi piłki nożnej dla dzieci to dobry pomysł?


Czy warto zapisać dziecko na piłkę nożną?

Przed taką zagwozdką z pewnością stają rodzice, którzy szukają możliwości, by jak najlepiej zorganizować czas dziecka mając na względzie jego prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Futbol jest bez wątpienia najpopularniejszym sportem w Polsce, a dostępność boisk, hal sportowych, a także ogromna liczba wspomnianych wcześniej akademii i klubów sprawia, że piłka nożna wydaje się być jednym z najbardziej oczywistych wyborów.

Łatwość dostępu do futbolu nie powinno być jednak najważniejszym kryterium przy wyborze sportu dla dziecka. Piłka nożna dla dzieci to bez wątpienia doskonała droga do prawidłowego rozwoju – tak fizycznego, jak i psychicznego. Wykonywanie tego sportu, bez znaczenia, czy w pełni amatorsko, czy też profesjonalnie, wymaga dużej sprawności fizycznej. Futbol to dyscyplina, która – według wielu ekspertów czy sportowców – wymaga najszerszego spektrum kompetencji.

Odpowiadając zatem na pytanie z nagłówka – naszym zdaniem jak najbardziej warto zdecydować się na zajęcia z piłki nożnej dla dzieci. Teraz z kolei rozstrzygniemy inną kwestię...

Jakie korzyści daje dziecku trening piłkarski?

Treningi piłki nożnej dla dzieci to gwarancja wielu korzyści na różnorodnych płaszczyznach. Nie ulega wątpliwości, że plusów jest całe mnóstwo, ale warto je dokładnie wyróżnić.

Pozytywy możemy wyróżnić w dwóch segmentach:

  • Fizycznym
  • Psychicznym

Zaczniemy od tego pierwszego.

By uprawiać futbol, nawet na amatorskim poziomie, należy wykazać się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną. Podczas gry zaangażowane są praktycznie wszystkie partie mięśni naszego ciała. Oczywiście, kluczową rolę spełniają nogi, ale podczas biegu istotna jest praca rąk, tułowia, a w trakcie gry należy mieć oczy dookoła głowy, więc silne mięśnie karku również są niezbędne.

Łatwo zatem wysnuć wniosek, że najmłodsi adepci futbolu, dzięki treningom, zyskują większą sprawność fizyczną. Ich mięśnie przygotowane są do bardziej intensywnego wysiłku, są bardziej wygimnastykowane, bardziej wysportowane. Truchty, sprinty, zwroty, skoki, elementy siłowe – to wszystko pozytywnie wpływa na fizyczny rozwój dzieci i ich ogólne wysportowanie. Taki stan rzeczy z pewnością nie powinien martwić żadnego rodzica.

Futbol, jak każdy wysiłek fizyczny, pozwala zredukować stres i poprawia samopoczucie. Oczywiście nie twierdzimy, że dzieci mają wiele powodów, by wyładowywać zdenerwowanie, ale sporą nieuczciwością byłaby teza zakładającą, że stres nie jest obecny w ich życiu. Trening piłkarski pozwoli na moment zapomnieć o problemach dnia codziennego, oczyścić głowę i przez półtorej godziny skupić się tylko i wyłącznie na sporcie. Trening poprawia samopoczucie, pozwala się zrelaksować, odprężyć, a w efekcie zwiększa szanse na dobry sen.

Otyłość jest bez wątpienia jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest to prawdziwa plaga, nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych, którzy poprzez siedzący tryb życia, mnogość wszechobecnej elektroniki i skutecznych umilaczy czasu, popadają w objęcia niechcianych i przede wszystkim niezdrowych kilogramów.

Trening piłkarski poprawia przemianę materii, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko otyłości. Dzieci, które uczęszczają na zajęcia mają o wiele mniejszy problem z tą przypadłością. To rzutuje nie tylko na ich teraźniejsze, ale także przyszłe życie – nabyta w dzieciństwie otyłość to – nomen omen – ciężar, którego bardzo trudno pozbyć się w dorosłym życiu. Dlatego zajęcia z piłki nożnej pozwalają skutecznie walczyć z otyłością wśród najmłodszych, a także są bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym przed tego typu problemami w przyszłości.

Teraz przejdźmy do aspektu psychicznego, czy też, jak może okazać się w dalszej części tekstu, społecznego.

Futbol bez dwóch zdań poprawia zdolność koncentracji. Aby poprawnie wykonać ćwiczenie – dokładnie podać, precyzyjnie uderzyć, świetnie dośrodkować – wymagana jest odpowiednia koncentracja. Skupienie na danym zadaniu czy, posługując się korporacyjną nowomową, „sfocusowanie na challenge’u” to cecha przydatna nie tylko na piłkarskim boisku. Dzieci potrzebują tego praktycznie przez cały czas – w domu, w szkole, na boisku – odpowiednia koncentracja to klucz do ich prawidłowego rozwoju. Zważywszy na zastraszającą wręcz liczbę bodźców i dystraktorów, które czyhają na nich w świecie zewnętrznym i odciągają od spraw istotnych, to zdolność utrzymania skupienia na danym zadaniu wydaje się być kluczowa, tak w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu.

Koncentracja to jedno. Równie ważna jest dyscyplina. Dokładne wykonywanie poleceń trenerów, punktualność, przestrzeganie zasad – nie tylko tych dotyczących samej gry, ale także reguł dotyczących działania w zespole – są to elementy, które mają pozytywny wpływ na wychowywanie dzieci. Oczywiście, nie należy z tym przesadzać, bo piłkarski trening nie powinien być wojskową musztrą, ale wytyczenie pewnej ścieżki rozwoju, pewnych ram, to z pewnością kwestie, które pozytywnie zaprocentują w dorosłym życiu.

Last but not least – futbol uczy dzieci współpracy. Piłka nożna to – wbrew błędnej ocenie niektórych rodziców, którzy skupiają się tylko na indywidualnym sukcesie swoich pociech – sport zespołowy. Nawet największy piłkarski geniusz, nieważne, pięcio, dziesięcio, czy trzydziestoletni, nie będzie w stanie osiągnąć sukcesu bez wsparcia i odpowiedniej współpracy z resztą ekipy.

Piłkarski zespół musi funkcjonować wedle muszkieterskiej dewizy: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Trening piłkarski uczy dzieci efektywnej współpracy, która przyda się nie tylko na boisku, ale także w szkole czy w dorosłym życiu. Współpraca, uwydatnianie pozytywów i ukrywanie negatywów, kolektywna chęć zwycięstwa – takie korzyści niesie ze sobą futbol!

Sprzęt potrzebny dziecku do trenowania piłki nożnej

Wiemy już, dlaczego treningi piłka nożna dla dzieci niosą ze sobą wiele korzyści. Jeśli już zapisaliśmy nasze pociechy na takie zajęcia warto zadbać, by miały one właściwy sprzęt, który sprawi, że radość z wykonywania futbolu będzie o wiele większa!

Na początek, zadbajmy o piłkę! Oczywiście, większość klubów i akademii dba o to, by na zajęciach nie brakowało futbolówek, ale jak najczęstszy kontakt z piłką, także w domowym zaciszu, z pewnością nie zaszkodzi dziecku.

Dla najmłodszych adeptów (3-6 lat) dobre będą lekkie i niewielkie piłki o rozmiarze 3, które znajdziecie tutaj. Starszym (7-11 lat) proponujemy piłki w rozmiarze 4. Wagą i rozmiarem są zbliżone do tych, znanych z seniorskich rozgrywek, ale wciąż są dostosowane do dziecięcych potrzeb. Starszym adeptom proponujemy już piłki w rozmiarze 5, czyli takie, jakimi rozgrywane są mecze na poziomie juniorskim i seniorskim.

Stroje do piłki nożnej dla dzieci powinny być lekkie i przewiewne. Najlepiej postawić na te wykonane z poliestru, dzięki któremu wilgoć łatwiej odparowuje z powierzchnia ciała na zewnątrz gwarantując komfort i pełną swobodę ruchów. Koszulki i spodenki piłkarskie marki Zina bez dwóch zdań spełniają te wymagania i są wykorzystywane przez kluby i akademie w całej Polsce. Wysoka jakość materiałów, szeroki asortyment produktów, różnorodna kolorystyka, odpowiednia rozmiarówka i przystępne ceny sprawiają, że ten sprzęt jest jednym z najchętniej kupowanych w całym kraju!

Niezbędne, zwłaszcza zimą będą bluzy i dresy piłkarskie dla dzieci. To one sprawią, że trening w niskich temperaturach będzie i przyjemny, i bezpieczny dla zdrowia, na czym z pewnością najbardziej zależy rodzicom – i słusznie!

Sposób ubierania na trening piłkarski w niskich temperaturach nie powinien mieć nic wspólnego ze sposobem ubierania dzieci np. na zimowy spacer. Zapomnijmy o puchowych kurtkach, grubych wełnianych czapkach i rękawicach. Postawmy na lekkie, wygodne dresy. Dlaczego? Ano dlatego, że podczas treningu młody zawodnik jest non-stop w ruchu. Niewygodny, zbyt gruby strój ograniczałby jego ruchy i odbierał przyjemność z zajęć. Dresy piłkarskie w połączeniu z odpowiednią bielizną termoaktywną do piłki nożnej dla dzieci to rozwiązanie, które w zupełności wystarczy.

Na Zina.pl czeka na Was także szeroki wybór bielizny termoaktywnej dla dzieci.

Wełnianym czapkom, szalikom i rękawiczkom mówimy stanowcze nie. Natomiast z większym entuzjazmem patrzymy w kierunku czapek, kominów i rękawiczek dedykowanych to treningu piłkarskiego. Taki sprzęt jest lekki, ale zapewnia odpowiednią ciepłotę newralgicznych części ciała i zdecydowanie wpływa na komfort treningu.

Teraz znacie nie tylko korzyści płynące z treningu piłkarskiego dla dzieci, ale także wiecie, jak przygotować dziecko do takich zajęć!