Piłka nożna zimą. Jak ubrać się na trening?
Jak przygotować się na trening piłkarski w zimie?
Siarczysty mróz może skutecznie odebrać chęci do treningu. Znamy to z autopsji! Na szczęście wiemy także, jak odpowiednio przygotować się do piłkarskich zajęć zimą i tą wiedzą chętnie się z Wami podzielimy.
Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. O tym, jakiego rodzaju produkty wybierać, napiszemy nieco później, ale już teraz musimy jasno i wyraźnie podkreślić, że na zimowy trening nie wystarczy „bylejaka” odzież. Takie podejście jest, parafrazując klasyka, niczym pomylenie odwagi z odważnikiem.
Pamiętajcie – zimą potrzebujecie o wiele więcej sprzętu, niż latem. Dlatego niezbędna okaże się pojemna torba, która pomieści wszystkie elementy sportowego stroju, a także ręcznik czy termos z rozgrzewającym napojem (herbatą!), którym można się uraczyć w szatni, po zakończonym treningu.
Torby, które spełnią wszystkie Wasze oczekiwania i potrzeby, to bez wątpienia modele Samba oraz Tango. Niech nie zmylą Was latynosko brzmiące nazwy tych produktów – sprawdzą się doskonale w warunkach dalekich od tropikalnych upałów.
Te modele dostępne są w kilku różnych wersjach kolorystycznych. Cały asortyment użytecznych toreb i plecaków znajdziecie tutaj.
Trening w zimie wymaga jeszcze jednej, absolutnie niezbędnej „rzeczy”...
MOTYWACJI!
Tej, niestety, nie kupicie (jeszcze) w naszym sklepie, ale wszystkie inne produkty, które wymienimy w tym tekście, bez problemu znajdziecie na zina.pl!
Przejdźmy zatem do meritum.
Jak ubrać się na trening piłkarski zimą?
My stosujemy dobrze znaną metodę „na cebulkę” choć w wydaniu nieco lżejszym, niż tym preferowanym przez nasze mamy czy babcie. Należy pamiętać, że trening, aby był efektywny, musi być wykonywany na 100% – jakikolwiek naruszenie komfortu, skrępowane ruchy czy po prostu brak wygody negatywnie wpłynął na jakość treningu.
Podstawowym elementem zimowego stroju piłkarskiego jest rzecz jasna bielizna termoaktywna. Powinna być ona pierwszą warstwą (tzw. base layer), która ma bezpośrednią styczność z naszą skórą. Dlaczego jest to tak istotne? Po pierwsze, odzież termiczna reguluje temperaturę naszego ciała i utrzymuje ją w idealnym stanie. Po drugie, doskonale odprowadza wilgoć do kolejnych warstw odzieży, dzięki czemu pot, mówiąc wprost, nie zamarza bezpośrednio na naszej skórze. Ma to ogromny wpływ nie tylko dla naszego komfortu, ale także zdrowia – wszak zimą łatwo o przeziębienia czy infekcje, które mogą skutecznie storpedować misternie zaplanowane przygotowania do sezonu.
W sklepie internetowym zina.pl znajdziecie wysokiej jakości odzież termiczną. Postawcie na sprawdzone i zachwalane przez wielu koszulki termiczne z długim rękawem oraz wygodne kalesony termoaktywne, które zapewnią Wam komfort treningu. Produkty są dostępne w wersjach juniorskich i seniorskich, w wielu konfiguracjach kolorystycznych, a znajdziecie je tutaj.
Warstwę podstawową mamy już za sobą, rodzi się zatem pytanie: co dalej? Niezbędna będzie piłkarska bluza. Powinna być ona możliwie jak najcieńsza i lekka oraz wykonana z materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć – na przykład poliestru. Taka odzież nie może w żaden sposób ograniczać ruchów piłkarza, ale musi być dobrze dopasowana do jego sylwetki. Oczywiście, do zimowego treningu polecamy bluzy z długimi rękawami. Jednym z najlepszych dostępnych na rynku produktów jest, bluza MID DELTA PRO 2.0. Elastyczny materiał świetnie dopasowuje się do kształtu sylwetki zapewnia pełen komfort i stuprocentową wygodę. Idealnie sprawdzi się podczas zimowych treningów piłkarskich, ale bez problemu można jej używać podczas joggingu czy innych sportów wykonywanych w hali bądź na świeżym powietrzu. Juniorom proponujemy bluzę FULL DELTA PRO 2.0 JUNIOR z zamkiem błyskawicznym na całej długości dresu treningowego.
Warto zaopatrzyć się także w trzecią warstwę odzieży wierzchniej. Ortalion, wiatrówka, kurtka piłkarska – jak zwał, tak zwał. Ważne, by był to sprzęt nieprzemakalny, lekki, ale jednocześnie chroniący przed przenikliwym chłodem. Pełną gamę produktów znajdziecie tutaj.
Dobre spodnie na trening w zimne dni
Schodzimy w dół! Spodnie są równie ważną częścią piłkarskiego ekwipunku, jednak w ich przypadku mamy aż dwie (!) możliwe opcje.
Pierwsza to długie spodnie dresowe. Wykonane z poliestru, podobnie jak bluza, doskonale dopasowują się do kształtu sylwetki, podkreślając jej opływowość i uwydatniając mięsnie, które – bez dwóch zdań – na tym etapie przygotowań są już w niemal kulturystycznym stanie. Takie spodnie dobrze chronią przed zimnem i, co bardzo ważne, pozwalają na uniknięcie bolesnych otarć spowodowanych upadkami czy wślizgami wykonywanymi na sztucznej, zmarzniętej nawierzchni.
Topowymi produktami są bez wątpienia spodnie DELTA PRO 2.0 dostępne zarówno w wersji seniorskiej, jak i juniorskiej. Cały asortyment dresów znajdziecie tutaj.
Drugą opcją jest połączenie kalesonów termicznych, o których wcześniej wspominaliśmy, z klasycznymi krótkimi spodenkami. To rozwiązanie ma wielu zwolenników, ponieważ nie wymaga dodatkowego wkładu finansowego w długie spodnie dresowe. Warto jednak pamiętać, że są dni, w których taki zestaw może okazać się nieodpowiedni do panujących warunków atmosferycznych. W siarczystym mrozie lepiej postawić na pierwszą z proponowanych przez nas opcji.
Kominy, czapki i rękawiczki
O tych akcesoriach również nie można zapomnieć. Odzież termiczna nie chroni szyi, rąk czy głowy, dlatego musimy zaopatrzyć się w dodatkowe produkty, które pozwolą odpowiednio zadbać o te newralgiczne części ciała. Uwierzcie na słowo – nie ma nic gorszego, niż przemarznięte, skostniałe palce dłoni, którymi należy wykonać np. rzut z autu. To koszmar każdego piłkarza i scenariusz, którego nie życzymy nawet największym wrogom.
Czapki, kominy oraz rękawiczki piłkarskie znajdziecie rzecz jasna na zina.pl.
Jak ubrać dziecko na trening piłkarski zimą?
Ubranie dziecka nie różni się znacznie od tego, jak „ubieramy” seniora. Należy pamiętać, że jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy zrobić młodemu adeptowi futbolu, który przystępuje do zimowego treningu, jest zaserwowanie mu niemal narciarskiego ubioru. Strój piłkarski musi gwarantować komfort i swobodę ruchów. Podczas zajęć nie ma przestojów, piłkarze, także ci najmłodsi, są w ciągłym ruchu, dlatego nie ma potrzeby ubierania ich w puchowe kurtki czy kombinezony.
Dobrej jakości odzież termiczna, długie dresowe spodnie, bluza piłkarska oraz ortalion, komin, czapka i rękawiczki – to w zupełności wystarczy, by młody piłkarz mógł cieszyć się treningiem, a rodzice nie martwili się jego zdrowiem.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pozwoli Wam odpowiednio przygotować się do zimowych treningów piłkarskich!