Jak wybrać prawidłowy rozmiar stroju piłkarskiego?

(08.17.2023)

Odpowiednio dobrana odzież piłkarska to absolutna podstawa dla każdego zawodnika uprawiającego najpopularniejszy sport świata. Źle dopasowane stroje piłkarskie znacząco wpływają na komfort treningu oraz gry, czego efektem jest brak możliwości pokazania pełni swoich umiejętności. Jak wybrać prawidłowy rozmiar stroju piłkarskiego, aby należycie spełniał swoje zadania? Przyglądamy się temu zagadnieniu w naszym tekście.

Rozmiar stroju piłkarskiego

Stroje piłkarskie składają się z kilku elementów: koszulki piłkarskiej, spodenek i getrów. Niektórzy zawodnicy, szczególnie w chłodniejsze dni, dodatkowo ubierają specjalną odzież termiczną. Jak spośród tak wielu produktów, dobrać odpowiednie rozmiary stroju piłkarskiego, aby gra na najwyższym poziomie była komfortowa?

Koszulka piłkarska

Wybierając górną część piłkarskiej odzieży, najczęściej decydujemy się na t-shirt z krótkim rękawem. Jakie są główne kryteria przy jego selekcji? Nie może on być zbyt mały, gdyż krępuje ruchy, utrudniać będzie balans ciała, drybling, zmianę kierunku biegu i siłowe pojedynki z rywalem. Za duże koszulki powodują z kolei problemy z ogólnym poruszaniem się, opanowaniem futbolówki klatką piersiową, a rywalom dają okazję do nieprzepisowych pociągnięć, łatwo wytrącających nas z równowagi.

Kupując koszulkę warto spojrzeć na specjalną tabelę, gdzie opisane są dokładnie rozmiary stroju piłkarskiego. Każdy przypisuje się do odpowiedniego wzrostu, ale wskazane jest także zwrócić uwagę na obwód klatki piersiowej, obwód talii i obwód bioder. Jak to zrobić? Wystarczy zmierzyć poszczególne partie ciała centymetrem krawieckim i dopasować wartości sportowca do tych opisanych w poszczególnych kolumnach.

Szukając koszulki piłkarskiej warto skupić się także na materiale, z którego została wykonana. Najlepszą decyzją zakupową będą koszulki wykonane w stu procentach z poliestru. Są wystarczająco trwałe, co sprawia, że przetrwają nawet najcięższe starcia z boiskowymi brutalami, a także dobrze odprowadzają wilgoć, dzięki czemu nie stają się ciężkie po kilku minutach intensywnego biegania.

Spodenki piłkarskie

Tak samo jak w przypadku górnej części stroju, również spodenki piłkarskie muszą zostać odpowiednio dopasowane do sylwetki zawodnika. Za duże mogą się zsuwać, przez co konieczne będzie ciągłe podciąganie ich. Za małe - dokładnie tak jak koszulka - utrudnią bieganie, panowanie nad futbolówką, a dodatkowo precyzyjne podania i strzały na bramkę przeciwnika.

Spodenki dla piłkarza z reguły sięgają do kolana. Aby zmierzyć przybliżoną długość, końcówkę centymetra krawieckiego przykładamy do talerza kości biodrowej i opuszczamy aż do górnej części kolana. Omawianą odległość między dwoma punktami zestawiamy następnie z tabelą rozmiarów podaną przy każdym z produktów. Druga istotna wartość to obwód bioder, którą sprawdzimy dokładnie tak samo jak w przypadku koszulki piłkarskiej.

Także i spodenki powinny zostać wykonane z poliestru. Warto postawić na produkt posiadający ściągacz, który w bezbolesny sposób dopasuje strój piłkarski do sylwetki i utrzyma go w tym samym miejscu zarówno podczas walki fizycznej w powietrzu, jak i w szybkich sprintach.

Getry piłkarskie

Getry wykonane są z mieszanki syntetycznych materiałów, spośród których dominuje oczywiście poliester. Zadaniem tych specjalnych skarpet jest ochrona nogi od kolana w dół oraz stopy przed nieprzyjemnymi otarciami. Pozwalają one również utrzymać w jednej pozycji ochraniacze piłkarskie.

Getry do piłki nożnej nie mogą być zbyt luźne, gdyż zsuną się i pozwolą wypaść ochraniaczom. Za ciasne z kolei utrudnią dopływ krwi do kończyny, powodując w pierwszej kolejności nieprzyjemne mrowienie, ale na dalszym etapie mogące doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Rozmiary getrów piłkarskich najczęściej dopasowane są do rozmiaru obuwia sportowego lub zostają podane w centymetrach. Wówczas powinno się zmierzyć nogę, pamiętając jednak, że getry dla piłkarzy łatwo się rozciągają.

Sportowa odzież termiczna

Wielu zawodników jesienią i zimą pod stroje piłkarskie zakłada dodatkowo odzież termiczną, która zapewni utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego. Zarówno w przypadku górnej, jak i dolnej części takiego stroju, powinno się mieć na uwadze dopasowanie ubrań do wymiarów podanych przez producenta. Ubrania termoaktywne muszą ściśle przylegać do skóry, dlatego nie może być mowy o wyborze zbyt dużej oraz za małej odzieży.

Stroje piłkarskie dla bramkarza

Każdy golkiper, w zależności od preferencji, sam dobiera sobie swój strój. Niektórzy decydują się na grę w długich spodniach i bluzie z długim rękawem. Ten gatunek bramkarzy jednak jest już na wymarciu. Częściej obserwujemy zawodników w krótkich spodenkach i koszulkach. Najłatwiej jednak o zestaw krótkich spodenek wraz z bluzą z długimi rękawami.

Rozmiary stroju piłkarskiego dla golkipera nie różnią się praktycznie niczym od tych dotyczących graczy z pola. Warto jednak, aby bramkarz grający w bluzie z długim rękawem wybrał taką odzież, która nie utrudni założenia i zapięcia rękawic bramkarskich. Z reguły powinien szukać więc bluz z rękawem krótszym niż do nadgarstka, jak to ma miejsce w przypadku codziennych ubrań.

Rozmiary stroju piłkarskiego dla kobiety

Stroje dla piłkarek różnią się co prawda rozmiarówką od męskich, ale każdy element powinien zostać dokładnie opisany w tabeli rozmiarów. To z pewnością ułatwi decyzję. Niejednokrotnie panie grają w męskich strojach piłkarskich, stawiając po prostu na mniejszą rozmiarówkę. Sprawa komplikuje się w odwrotnej sytuacji i to nie tylko z powodu małych rozmiarów kobiecych koszulek czy spodenek. Posiadają one inny krój, ze specjalnym wcięciem w talii, przez co trudno dopasować je do męskiej sylwetki.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam wybrać prawidłowy rozmiar stroju piłkarskiego. Powodzenia!