Jak prać stroje piłkarskie?

(08.17.2023)

W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym domu odnajdziemy przynajmniej jedną pralkę lub pralko-suszarkę, która pomaga utrzymać w czystości noszoną przez nas odzież. Czy jednak stroje piłkarskie mogą być prane dokładnie w taki sam sposób jak ubrania zakładane każdego dnia? W naszym artykule omawiamy w obszerny sposób jak prać stroje piłkarskie. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Z jakich materiałów wykonane są stroje piłkarskie?

Koszulki i spodenki dla piłkarzy powinny być produkowane z tkanin syntetycznych. Najpopularniejszym materiałem jest poliester, który cechuje niezwykła wytrzymałość (nie rozciąga się łatwo) i dobre odprowadzanie wilgoci.

Odzież termiczna ubierana przez piłkarzy w szczególności jesienią i zimą wykonana jest w głównej mierze z poliestru, jednak dodatkowo zmieszanego z elastanem. Dzięki temu lepiej dopasowuje się do kształtu sylwetki jej użytkownika i chroni przed zimnym i nieprzyjemnym powietrzem podczas zawodów na otwartej przestrzeni.

Getry piłkarskie oraz skarpety treningowe również wykonane są z mieszanki tkanin syntetycznych, pośród których dominuje oczywiście poliester. Gwarantują one ochronę przed zadrapaniami, utrzymują ochraniacze zawodników i co w tym wszystkim najważniejsze - nie przemieszczają się.

Wszystkie stroje piłkarskie swoje właściwości zachować mogą wyłącznie dzięki odpowiedniej konserwacji. Do takich zabiegów zaliczymy również pranie. Krok po kroku wyjaśnimy jak odpowiednio dbać o każdy element naszych sportowych ubrań, aby mogły posłużyć jak najdłużej.

Kiedy wyprać odzież sportową?

Stroje piłkarskie powinno się wyprać bezpośrednio po zakończonym treningu lub meczu. Ani koszulka, ani spodenki, ani tym bardziej getry nie powinny leżeć długo w torbie. Wilgoć znajdująca się na nich sprzyja rozwojowi bakterii mogących być przyczyną uczuleń lub podrażnień skóry. Również odzież piłkarza, który rzetelnie wykonał swoje obowiązki na boisku z pewnością jest poplamiona i nie pachnie zbyt dobrze. Im dłużej pozostawimy ją bez prania, tym trudniej będzie usunąć nieprzyjemny zapach i różnego rodzaju zabrudzenia znajdujące się na jej powierzchni.

Stroje piłkarskie zawsze pierz osobno

Mała liczba ubrań sportowych może być pokusą, aby wrzucić je wraz z codzienną odzieżą do pralki. To błąd, ponieważ jakikolwiek z naszych ciuchów może zafarbować pozostałe. Co więcej, różnego rodzaju zamki czy rzepy prawdopodobnie doprowadzą do zaciągnięcia się tkanin syntetycznych, z których wykonano nasz strój do piłki nożnej. Jeśli z koszulką lub spodenkami chcielibyśmy wyprać bluzę dresową, wówczas dobrze jest nie tylko zapiąć ją, ale także włożyć do specjalnych woreczków ochronnych na czas prania.

Skorzystaj z trybu do prania odzieży sportowej

Spora część najnowocześniejszych pralek posiada już możliwość prania ubrań sportowców. Najczęściej oznaczone są jako “program sport”, ale spotkać możemy też inne nazwy, choć są one do siebie bardzo podobne i bez trudu odnajdziemy je na panelu pralki. W razie wątpliwości najlepiej sprawdzić nazwę programu w instrukcji dołączonej do urządzenia.

Spójrz na metkę stroju piłkarskiego

Jeśli jednak mamy pewność, że w naszej pralce nie skorzystamy z odpowiednio zaprojektowanego trybu sportowego, wówczas powinniśmy kierować się oznaczeniami umieszczonymi na metkach ubrań. Stroje piłkarskie najczęściej mają je umieszczone na kołnierzyku (na koszulce) lub bocznych szwach (na spodenkach). Wyjątek stanowią getry - odpowiednie sygnatury powinny zostać dołączone do opakowania. Warto więc zrezygnować z odcinania metki lub wyrzucania całego opakowania po piłkarskich skarpetach.

Jaka jest odpowiednia temperatura prania?

Pierwszym istotnym elementem metki odzieży sportowej będzie temperatura w jakiej należy ją prać. Producenci najczęściej informują o 30 lub 40 stopniach Celsjusza, ponieważ wyższa temperatura może osłabić wytrzymałość tkanin syntetycznych oraz ograniczyć możliwości odprowadzania wilgoci na zewnątrz.

Postaw na niskie obroty i wirowanie

Aby uniknąć efektu rozciągnięcia stroju piłkarskiego, lepiej jest wybrać program z mniejszą liczbą obrotów. Choć ubranie nie będzie tak suche jak w przypadku wyższej ich częstotliwości, to odzież na pewno nie będzie pognieciona, a tym bardziej naciągnięta.

Powinniśmy również zrezygnować z suszenia stroju piłkarza, nawet jeśli posiadamy pralko-suszarkę. Koszulkę, spodenki czy getry wystarczy strzepnąć i rozwiesić równomiernie do wyschnięcia. Pamiętajmy, aby nie zostawiać jednak ich na pełnym słońcu.

Oszczędzaj na środkach piorących ubrania piłkarskie

Na stroje piłkarskie źle działać będą mocne detergenty, wystarczy więc do pralki dodać odrobinę proszku do prania. Zdecydowanie trzeba odrzucić z kolei płyny do płukania tkanin, które zawierają w sobie szkodliwą dla materiałów syntetycznych lanolinę. Spowoduje ona, że odzież dla piłkarza przestanie “oddychać” i odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Na rynku można odnaleźć także specjalne produkty do prania ubrań sportowych. Jeśli odczuwamy taką potrzebę, wówczas warto z nich skorzystać. Mamy wtedy pewność, że na pewno nie zniszczymy koszulki czy spodenek zbyt dużą ilością proszku.

Czy stroje piłkarskie trzeba prasować?

Dla przeciwników prasowania mamy dobrą wiadomość - stroju sportowego pod żadnym pozorem nie można prasować. Przyłożenie gorącego żelazka do tego rodzaju odzieży będzie miało podobny skutek do wyprania jej w zbyt ciepłej wodzie lub pozostawienia do wyschnięcia w pełnym słońcu.

Ręczne pranie odzieży sportowej

Stroje piłkarskie należy prać po każdym użyciu, jednak jeśli nie chcemy wrzucać do pralki jednej koszulki, spodenek i skarpet, możemy je wyprać ręcznie. Zasady są podobne - niska temperatura wody oraz mało detergentów. Po wypraniu delikatnie wykręcamy, strzepujemy i rozwieszamy do wyschnięcia.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi sprawią, że nie będziecie mieć wątpliwości jak prać stroje piłkarskie! Powodzenia!