Jaki jest rozmiar piłki nożnej

(06.12.2024)

Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejsza dyscyplina na całym świecie. Dzięki jej powszechności uprawiają ją miliardy ludzi, grając na różnych nawierzchniach - od trawy, poprzez halę czy beton, aż na piasku skończywszy. Czym jednak byłby futbol, gdyby nie piłki nożne, dzięki którym tak wielu z nas może cieszyć się najwspanialszym ze sportów? Czy wszystkie futbolówki zawsze są takie same? Czy możemy je jakoś rozróżnić? Jakie są najpopularniejsze rozmiary piłki nożnej? Przyglądamy się tej kwestii w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaki jest rozmiar piłki nożnej?


Rozmiar piłki nożnej meczowej

Najpopularniejszą odmianą jest oczywiście trawiasta piłka nożna. Rozmiar piłki nożnej różnić może się jednak w przypadku oficjalnej futbolówki używanej do rozgrywania oficjalnych spotkań piłkarskich od tych, które wykorzystywane są do ćwiczeń. Na oficjalnych meczach mistrzostw świata, Europy, Ligi Mistrzów czy polskiej ekstraklasy zobaczymy seniorską piłkę o rozmiarze “5”. To zdecydowanie najczęściej wybierane piłki nożne. Oryginalne produkty dopuszczone do rozgrywek powinny spełniać dwa podstawowe wymogi, opisane w przepisach gry. Ich obwód nie może być większy niż 70 centymetrów oraz mniejszy niż 68 centymetrów, a waga musi zmieścić się w przedziale od 410 do 450 gramów.

Wyróżnić możemy też i mniejsze piłki, które wykorzystywane są do rozgrywek młodszych adeptów sztuki piłkarskiej. Piłki piłkarskie o rozmiarze “4” posłużą młodzikom w kategoriach wiekowych młodzika (U-13 i U-12), a także orlika (U-11 i U-10) oraz żaka (U-9 i U-8). Ta piłka waży od 360 do 390 gramów i ma obwód od 64 do 66 centymetrów. Piłki nożne w rozmiarze “3” to te, które warto dać skrzatom (U-7 i U-6). Polski Związek Piłki Nożnej pozwala wykorzystać je także w kategorii orlika i żaka. Ważą one pomiędzy 280 a 320 gramów i mają obwód od 60 do 62 centymetrów. Rozmiary piłki nożnej o wartościach “1” i “2” to najczęściej piłki kolekcjonerskie o wadze zbliżonej do 200 gramów.

Rozmiar piłki treningowej

Futbol to nie tylko mecze. To przede wszystkim ciężka praca na treningach. Piłki treningowe, które pozwalają szkolić się i rozwijać umiejętności nie zawsze są takie same jak te, które wykorzystywane są podczas spotkań. Trenerzy chętnie korzystają z mniejszych piłek, zwłaszcza tych w rozmiarze “4”. Łatwiej je kontrolować, są lżejsze, dzięki czemu usprawniają przyswajanie nowych elementów taktycznych i technicznych, które na początku mogłyby sprawić kłopoty w przypadku użycia piłek o rozmiarze “5”. Bez większych problemów znajdziemy jednak i piłki treningowe w największym rozmiarze. Z reguły korzystają z nich kluby niższych lig czy zwykli podwórkowi gracze. Nie muszą one posiadać specjalnych certyfikatów, w związku z tym konkurują ceną z oficjalnymi meczówkami.

Rozmiary piłki nożnej halowej

Futbolówki wykorzystywane do gry na hali w znaczny sposób odróżniają się od tych wykorzystywanych w klasycznej odmianie piłki nożnej. Są przede wszystkim nieco mniejsze od standardowych (ważą od 400 do 440 gramów, a ich obwód to od 62 do 64 centymetrów) i mają niższy poziom odbicia. Co to oznacza? Piłka halowa spadając z takiej samej wysokości co tradycyjna piłka odbije się niżej i słabiej oraz szybciej osiądzie na ziemi.

Regularnie grając w piłkę z pewnością usłyszymy także o piłce do beach soccera czy gry na betonie. Ta pierwsza ma podobne wymiary do standardowej futbolówki, jednak powietrze wypełniające ją ma niższe ciśnienie. Piłki do street soccera pokryte są z kolei materiałem odpornym na ścieranie, ale ich wymiary również są porównywalne z tradycyjnymi futbolówkami.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam wybrać odpowiedni rozmiar piłki, aby jeszcze pełniej cieszyć się grą! Powodzenia!