Piłki na zimę - jakie wybrać?

(06.14.2024)

Za oknem widzimy już pierwsze płatki śniegi, ale to nie powód, by odpuszczać treningi na świeżym powietrzu. Do gry w futbol w chłodnej aurze przyda się nie tylko dobra odzież termoaktywna, rękawiczki, komin i czapka, ale także, a może przede wszystkim piłka nożna na zimę. Jak wybrać futbolówkę do gry na śniegu? Tego dowiecie się z tego artykułu!

Jakie piłki są najlepsze na zimowe boiska?


Wybierając piłkę do gry w zimie należy pamiętać, że futbolówka będzie używana w zupełnie innych warunkach niż latem. Niska temperatura, śnieg lub deszcz, czasem ostry jak brzytwa lód – te elementy sprawiają, że nie wszystkie piłki dobrze sprawdzą się podczas zimowej gry.

Piłki treningowe? Niekoniecznie

Piłki treningowe, o których więcej możecie przeczytać tutaj, świetnie sprawdzą się latem, podczas gry w ciepłych warunkach. Niestety, zimą nie warto ich używać, a powodów ku temu jest kilka.

Po pierwsze, zdecydowana większość tego typu piłek ma bardzo śliską powłokę, ponieważ są wykonane z tańszych materiałów. Taka futbolówka o wiele słabiej „trzyma się nogi”, co często da się odczuć także wiosną czy latem. Wyobraźcie sobie, że kopnięta piłka nabiera poślizgu na mokrej nawierzchni i zdecydowanie przyspiesza. Śliska powłoka potęguje ten efekt, a wówczas odpowiednia kontrola futbolówki jest znacznie trudniejsza, a czasem niemal niemożliwa.

Skoro o wodzie mowa, piłki treningowe mają także znacznie niższy poziom absorbcji wody. Zimą tego typu futbolówki momentalnie nasiąkają wilgocią, a poprzez oddziaływanie niskich temperatur stają się wyraźnie cięższe. Przyjemność kopnięcie takiej piłki można by porównać do przyjemności zjedzenia nieobranej cebuli, chociaż, co kto lubi. W każdym razie my nie polecamy.

Na co zatem zwrócić uwagę szukając piłki na zimę?

Piłka nożna na zimę

Biały puch to marzenie każdego narciarza czy snowboardzisty, ale piłkarze nieszczególnie za nim szaleją. Podczas gry w śniegu swoboda ruchów jest znacznie ograniczona, a każdy ruch wymaga dodatkowych pokładów energii. Co za tym idzie, mięśnie szybciej się meczą i łatwiej wówczas o kontuzję przeciążeniową. Dyskomfort powodowany jest jednak nie tylko przez ograniczenie mobilności, ale także przez znacznie gorszą widoczność. Puch zalegający na murawie w połączeniu z cały czas spadającym śniegiem ogranicza pole widzenia do absolutnego minimum, a dostrzeżenie zmian na boisku w mgnieniu oka jest jeszcze trudniejsze.

Właśnie dlatego piłka na zimę musi być JASKRAWA lub zawierać JASKRAWE, dobrze widoczne elementy! Podczas gry na śniegu nie sprawdzą się – co oczywiste – futbolówki białe, szare czy po prostu jasne. Najlepszym wyborem będą piłki koloru pomarańczowego, żółtego czy czerwonego lub chociaż z elementami tych barw. Łatwo je dostrzec na białym puchu, jest także świetnie widoczna nawet mimo padającego śniegu. Tylko piłki o takich kolorach bądź barwnych wstawkach są zatwierdzone do gry w zimowych warunkach przez międzynarodowe federacje piłkarskie.

Kolejnym ważnym elementem jest chropowata powłoka, która znacznie obniża ślizganie się futbolówki na mokrej nawierzchni. Piłki wykonane z takich materiałów o wiele lepiej zachowują się na śniegu, biały puch nie lepi się do jej powierzchni, a co za tym idzie przyjemność z gry jest o wiele, wiele większa.

Last but not least, absorbcja wody. Na to koniecznie trzeba zwrócić uwagę poszukując piłki na zimę! Jeśli piłka pochłania wilgoć niczym gąbka – nie warto jej wybierać. Im niższa absorbcja wody, tym lepiej. Dlaczego? Ano dlatego, że nabierająca wilgoci futbolówka staje się cięższa, a gdy dodamy do tego niską temperaturę, jej mocne kopnięcie może spowodować niemały ból. Z kolei piłka z minimalną absorbcją wody nie będzie tak podatna na niekorzystne warunki atmosferyczne i podczas gry praktycznie nie dostrzeżemy żadnej różnicy.

Piłka zimowa dla dzieci

Odpowiednim wyborem dla najmłodszych adeptów, którzy mimo zimy nie odwiesili butów na kołek jest X-tra Primo PRO 2.0 rozm. 4. Futbolówka jest biało-czerwona, a jej jaskrawe elementy są doskonale dostrzegalne nawet podczas mocnych opadów śniegu. Piłka jest lekka – waży zaledwie 380 gram – co zimą jest bardzo ważne. Niskie temperatury sprawiają, że futbolówki dosłownie pęcznieją i stają się zauważalnie cięższe. Lżejsza piłka pozwoli dzieciom na bardziej wydajny trening.

Piłka zimowa dla seniorów

Najlepszym wyborem dla juniorów starszych czy seniorów na zimowe treningi czy mecze jest piłka zimowa Zina Winter Cup. Ta futbolówka jest cała pomarańczowa, co sprawia, że wielką sztuką jest jej niezauważenie, nawet na śniegu. Bramkarze nie mają zatem żadnych wymówek! Piłka jest wykonana z chropowatego materiału, dzięki czemu jej kontrola, nawet na śniegu, stoi na bardzo wysokim poziomie, a biały puch nie przylepia się do jej powierzchni. Innowacyjna technologia AIR VIBRE wykorzystana w piłce zimowej Zina Winter Cup zapewnia minimalną absorbcję wody. To bardzo ważne, zwłaszcza podczas gry zimą. Futbolówka, która pochłania mniejszą ilość wilgoci nie jest tak podatna na niskie temperatury i „nie zamarza” podczas gry. Dzięki temu piłka zachowuje stabilny i precyzyjny lot. Kolejnym plusem jest fakt, że futbolówka została wykonana z materiałów najwyższej jakości, co sprawia, że zachowuje swój pierwotny kształt nawet pomimo gry w ekstremalnych warunkach. Piłkarze docenią także fakt, iż piłka, pomimo oddziaływania niskich temperatur, jest przyjemnie miękka, niczym padający śnieg. Kopnięcie jej nie przypomina zatem kopnięcia worka ciężkich kamieni, a ryzyko bolesnych kontuzji jest znacznie ograniczone.