Jak przygotować rękawice przed pierwszym użyciem?
Pracownik punktu stacjonarnego lub prowadzący sklep internetowy z rękawicami bramkarskimi powinien uświadomić swoich klientów, że przygotowanie rękawic przed pierwszym użyciem, to niezwykle ważna czynność, mająca wpływ na ich dalszą eksploatację. Gdy rękawice piłkarskie znajdą się już w naszym domu, powinniśmy zerwać z nich wszystkie etykiety, metki i taśmy, a następnie zamoczyć w letniej wodzie. Warto na początku delikatnie je przytrzymać, aby całkowicie zanurzyły się w głębokim naczyniu, a nie pływały po jego powierzchni. Pamiętajmy również, aby do miseczki nie dodawać jakichkolwiek - nawet delikatnych - detergentów.
Po około dwóch godzinach rękawice do bronienia można wyjąć i pozostawić do wyschnięcia. Należy unikać pozostawienia ich nie tylko w słońcu, ale także w pobliżu jakiegokolwiek innego źródła ciepła. Nasze bramkarskie rękawice wystarczy wyłożyć na ręczniku i ułożyć w suchym oraz zacienionym miejscu. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której zauważymy skurczenie lub szybkie zniszczenie produktu. Wreszcie, za żadne skarby nie wykręcajmy rękawic, bo zawarty w nich lateks może ulec niszczącemu rozciągnięciu.
Materiał, z którego wykonana jest część przeznaczona do chwytania futbolówki, to tak zwana aqua-pianka. Uaktywnia się ona pod wpływem wilgoci. Dlatego niezależnie czy postawimy na dobre i tanie rękawice bramkarskie czy na drogie i najmodniejsze modele - zawsze należy umieścić je w letniej wodzie.
W jaki sposób należy czyścić rękawice bramkarskie?
Regularne czyszczenie rękawic to kolejny istotny punkt ich skutecznej konserwacji. Aby jak najdłużej zachować je w idealnym stanie, powinniśmy robić to nie tylko po każdym meczu, ale również treningu. Rękawice bramkarskie umieszczamy w letniej wodzie, tym razem dodajemy odrobinę płynu i delikatnie pocieramy jedna o drugą, aby usunąć zabrudzenia z trawy i błota, które stanowią największe zagrożenie dla wytrzymałości pianki. Po praniu należy dokonać bardzo dokładnego płukania. Chłonna aqua-pianka z łatwością przyjmuje pianę z detergentów i dlatego - choć może to trwać kilka minut - płukamy aż do skutku. Po wszystkim, rozwieszamy rękawice bramkarskie do wyschnięcia. Podczas kolejnych prań także nie decydujemy się na zbędne wykręcanie rękawic do bronienia.
Czy bramkarskie rękawice można prać w automatycznej pralce? Choć lepiej zrobić to ręcznie, to warto przyjrzeć się informacjom producenta, który podpowiada, czy takie działanie jest dobrym pomysłem. Jeśli tak, pamiętajmy, aby nie prać ich w zbyt wysokiej temperaturze. 50 stopni Celsjusza powinno być absolutnym maksimum. Dobrze jednak zadać sobie pytanie, czy kilkuminutowe pranie ręczne nie będzie w dłuższym rozrachunku lepsze i bezpieczniejsze dla naszych rękawic bramkarskich.
A co w przypadku, gdy gramy daleki mecz wyjazdowy i nim dotrzemy do domu, rękawice wchłoną cały nasz pot? Nie krępuj się i weź ze sobą rękawice do bronienia na pomeczowy prysznic. W ten sposób pozbędziesz się części zabrudzeń, a resztę dopierzesz dokładnie po powrocie. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to, po pierwsze, nie zapomnij rękawic bramkarskich z łazienki drużyny gospodarzy, a po drugie, włóż je do nieprzemakalnej torby.
Życzymy Wam jak najdłuższego żywota Waszych rękawic. Pamiętajcie, że to w głównej mierze Wy jesteście odpowiedzialni za jego przedłużenie. Powodzenia na boiskach!